wtorek, 27 marca 2018

Miałem kiedyś chomika

Moja przygoda ze zwierzętami nie była wyjątkowa. Jak sporo dzieciaków w owym czasie posiadałem chomika, którego hodowałem w akwarium :) Pamiętam, że był duży problem ponieważ chomik czasami lubił sobie z niego wyskoczyć, ale to już temat na osobny post :) Dzisiaj naszło mnie na stworzenie tekstu o popularnych kolbach dla chomików.

Zbilansowane żywienie gryzoni domowych jest podstawą ich dobrego, zrównoważonego wzrostu. Właściciel gryzonia powinien zapewnić mu nie tylko pożywienie o dobrym jakościowo składzie. Powinien zadbać również o to, aby miało ono odpowiednią postać - aby zapewnić gryzoniowi optymalny sposób gryzienia.

Dlaczego gryzonie gryzą?

Szczęka gryzoni jest wyposażona przede wszystkim w ostre, długie siekacze górne i dolne oraz zęby trzonowe służące do rozdrabniania pokarmu. Siekacze służą do odgryzania cząstek pokarmu i siekania go na drobniejsze kawałki. Mają one kształt lekko wygiętego zaostrzonego szpadla. Najważniejszą ich cechą jest to, że rosną przez całe życie! Przerost siekaczy jest dla gryzoni bardzo bolesny - powoduje rany, wykrzywianie zgryzu, problemy z jedzeniem i w rezultacie zmniejszone pobieranie pokarmu. Dlatego właśnie gryzonie mają naturalną potrzebę gryzienia. Jeśli nie zapewni im się możliwości ścierania zębów o twarde cząstki pożywienia, wówczas będą gryzły wszystko dookoła - plastikowe elementy wyposażenia klatki, metalowe pręty, sprzęty w mieszkaniu.

Sposób żywienia gryzoni

Gryzonie powinny mieć dostęp do nierozdrobnionych suchych ziaren zbóż oraz pestek nasion lub słonecznika, a także świeżych, surowych warzyw i owoców. To podstawa ich diety. Oprócz tego powinny także mieć dostęp do twardych smakołyków, które umożliwią im ścieranie zębów i przy okazji odżywianie się. Idealne jako smakołyki dla chomika są kolby dla gryzoni. Są to złączone ze sobą ściśle ziarna zbóż, pestki, cząstki suszonych warzyw i owoców oraz orzechy, często sklejone miodem lub inną substancją odżywczą. Mają one postać kolby kukurydzy, którą zawiesza się na prętach klatki na haczyku.

Rodzaje kolb dla gryzoni

Kolby dla gryzoni przeznaczone są dla wszystkich gryzoni domowych - chomików, kawii, szczurów, myszy, królików i innych. Zawierają one składniki lubiane przez te zwierzęta i potrzebne do ich optymalnego wzrostu. Rozróżnia się kolby warzywne, w których głównym składnikiem poza zbożami są suszone warzywa, owocowe - z owocami, orzechowe, kukurydziane i inne. Specjalne kolby dla dużych gryzoni mają większe rozmiary i większe cząsteczki, co umożliwia sprawniejsze ścieranie ich zębów. Wyróżnia się także specjalne kolby dla szynszyli lub świnek morskich. Często bazowym składnikiem kolby jest masa jajeczna, która zawiera duże ilości protein niezbędnych do utrzymania zwierzątka w dobrej formie i zapewnienia mu podaży witamin i mikroelementów.

 Kolby w AlleZoo


Zalety kolb dla gryzoni

Kolba dla chomika powinna być zawieszona na stałe w wygodnym i dostępnym dla zwierzątka miejscu. Powinna być traktowana jako uzupełnienie diety sypkiej serwowanej w specjalnych miseczkach. Zwierzątka skuszone przyjemnym zapachem i dobrym smakiem mogą dzięki kolbie uzupełniać swoją dietę o niezbędne składniki odżywcze. Jednak co najważniejsze - mają doskonałą rozrywkę przy jej skubaniu oraz ścierają swoje siekacze. Dzięki różnorodności dostępnych kolb dla gryzoni można urozmaicać dietę swojego pupila i serwować mu smakołyki dla chomika, które ten lubi najbardziej!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz